رويداد و نوشتار

بررسي boyhood ساخته ي Richard Linklater -1394/4/4 پنج شنبه 12:24 ب.ظ
بررسي boyhood ساخته ي Richard Linklater پسرانگي فيلمي است كه بي توجه به ايده هاي تجاري دنياي مدرن در طول 12 سال ساخته شده است. صرف نظر از داستان و فلسفه ي فيلم همين ايده ي زمانبر كه پيش از اين كمتر به كار آمده است به قدر كافي جذاب هست تا تماشاگر پس از ديدن فيلم احساس خسران نكند. به دليل اين كه بازیگران تغيير نمی كنند همه چیز به شکلی واقع گرایانه و مستندوار در هم آمیخته می شود. «پسرانگی» در طول زمان تقریباً سه ساعته ی خود، ما را به سفر می برد. این فیلم به جای آن که سفری جاده ای در گذر از مناطق مختلف جغرافیایی باشد، سفری در طول زمان است. آنچه در اين فيلم بيش از نحوه ي ساخت آن توجه مرا به خود جلب كرد پرسشي بودن داستان است. براي باز شدن موضوع اندكي در اين مورد توضيح مي دهم.
داده هاي بيشتر
دوم تير ماه، زاد روز صمد بهرنگي گرامي باد -1394/4/3 چهارشنبه 06:11 ق.ظ
دوم تير ماه، زاد روز صمد بهرنگي گرامي باد ماهی سیاه کوچولو گرمی سوزان آفتاب را در پشت خود حس می‌کرد و لذت می‌برد. آرام و خوش در سطح دریا شنا می‌کرد و به خودش می‌گفت: «مرگ خیلی آسان می‌تواند الان به سراغ من بیاید، اما من تا می‌توانم زندگی کنم نباید به پیشواز مرگ بروم. البته اگر یک وقتی ناچار با مرگ روبرو شدم ـ که می‌شوم ـ مهم نیست، مهم این است که زندگی یا مرگ من چه اثری در زندگی دیگران داشته باشد...»
داده هاي بيشتر
كتاب 1984 جرج اورول-ترجمه صالح حسيني -1394/3/30 شنبه 01:03 ب.ظ
كتاب 1984 جرج اورول-ترجمه صالح حسيني یک حکومت دیکتاتوری مردم را به وضعیتی دچار کرده که هیچ خاطره‌ای از گذشته ندارند. در این جامعه‌ی دیکتاتوری عشق ممنوع است و آدمها با تله اسکرین ها در کنترل همیشگی‌ به سر می‌برند و خلاف مصالح حذب (قدرت حاکمه) اندیشیدن و یا حتی احساس تنفر داشتن نسبت به ناظم بزرگ جرم است و افرادی که توسط جاسوسها یا تله‌اسکرین‌ها به عنوان مجرم اندیشه کشف یا شناخته شوند به وزارت عشق فرا خوانده می‌شوند و با انواع اسبابهای شکنجه تادیب می‌شوند و مخالفان سرسخت تبخیر می‌شوند و به لایه‌های فوقانی جو فرستاده می‌شوند و دیگر هیچ کس هیچ نشان یا خاطره‌ای از آنها در ذهن نخواهد داشت. در این میان تنها یک نفر وجود دارد که به فراموشی دچار نیست
داده هاي بيشتر
آيا كودكان محكومند به خواندن كتابهاي بي محتوا؟ -1394/3/28 پنج شنبه 07:35 ب.ظ
آيا كودكان محكومند به خواندن كتابهاي بي محتوا؟ آيا كودكان محكومند به خواندن كتابهاي بي محتوا؟ آيا كودكان اين سرزمين زاده شده اند تا فقط بفهمند حسني چه غلطي مي نمايد و چه اشتباهي انجام نمي دهد؟ آيا ديگر نمي توان داستاني عميق و انساني براي كودكان خلق نمود؟
داده هاي بيشتر
بار هستی میلان کوندرا -1394/3/18 دوشنبه 08:11 ب.ظ
بار هستی میلان کوندرا «از زماني كه انسان تمام اجزاء تن خويش را مي شناسد جسم، او را كمتر نگران مي كند. هر كس مي داند كه روح از فعاليت ماده ي خاكستري مغز پديدار مي شود. دوگانگي تن و روان كه در پشت عبارات علمي پنهان مي شد امروز پيشداوري ناباب و به راستي خنده آوري بيش نيست.»
داده هاي بيشتر
صفحه 3 از 4 (16 آيتم يافت شد) قبلي 1 2 3 4 بعدي