رويداد و نوشتار

نقد و بررسي كتاب خيابان كانت اثر احسان عابدي -1394/4/20 شنبه 10:54 ق.ظ
نقد و بررسي كتاب خيابان كانت اثر احسان عابدي تا شدم حلقه به گوشِ درِ ميخانه­ى عشق هر دم آيد غمى از نو به مبارك بادم احسان عابدى با مطلع قراردادن اين بيت از حافظ مجموعه ى داستان تازه­اش، "خيابان كانت" را آغاز كرده، داستانى با همين نام.
داده هاي بيشتر
مسخ- اثر فرانتس كافكا- به بهانه‌ي زادروز كافكا 12 تيرماه -1394/4/12 جمعه 07:44 ب.ظ
مسخ- اثر فرانتس كافكا- به بهانه‌ي زادروز كافكا 12 تيرماه مَسخ رمان کوتاهی از فرانتس کافکا است که در پاییز ۱۹۱۲ نوشته شده و در اکتبر ۱۹۱۵ (میلادی) در لایپزیگ به چاپ رسید. لحن روشن و دقیق و رسمی کافکا تضادی حیرت انگیز با موضوع کابوس وار داستان دارد. رمان مسخ از آنجایی آغاز می شود که گره گوري سامسا از خواب آشفته ای می پرد و خود را در حالی می یابد که به حشره ایی تمام عیار تبدیل شده است. گره گوري آشفته و پریشان از ظاهر وحشتناک خود به اطراف نگاه می کند تا از حقیقت داشتن آنچه که رخ داده اطمینان کسب کند. او در حالی که به علت جثه ی سنگینش به سختی می تواند تکان بخورد به شغل اجباریش می اندیشد. به اینکه هر روز می بایست به علت قرض سنگین خانواده اش کار بکند و زندگیشان را بچرخاند. این کار سنگین همیشه مانع از آن می شود که گره گوري بتواند دوستی داشته باشد و او را بیش از پیش در انزوا می کشد. «اگر پای بند خویشانم نبودم، مدتها بود که استعفای خودم را داده بودم»
داده هاي بيشتر
نمايش هامون بازها به كارگرداني محمد رحمانيان -1394/4/8 دوشنبه 01:06 ب.ظ
نمايش هامون بازها به كارگرداني محمد رحمانيان نمايش «هامون‌بازها» به كارگرداني محمد رحمانيان بر اساس فیلمی به همین نام ساخته ماني حقيقي از روز بيست و نهم تير ماه در تالار وحدت به روي پرده خواهد رفت
داده هاي بيشتر
نقد و بررسي سه گانه‌ي كيشلوفسكي، سفيد، آبي، قرمز -1394/4/7 يكشنبه 05:00 ب.ظ
نقد و بررسي سه گانه‌ي كيشلوفسكي، سفيد، آبي، قرمز ر این نوشتار تلاش نویسنده بر این رویکرد پایه‌ریزی شده که دیدگاه فلسفی کیشلوفسکی در سه‌گانه‌ی آبی، سفید، قرمز مورد بررسی قرار بگیرد. از آنجایی که مقالات زیادی در باب اسطوره‌شناسی رنگ درباره‌ی این آثار انتشار یافته در این راستا تنها به ذکر مختصری اکتفا خواهد شد و فلسفه‌ی تقدیر گرایانه‌ی کیسلوفسکی در این آثار محور اصلی واکاوی این نوشتار خواهد بود. در مورد جبرگرایی نظریات گوناگونی وجود دارد که آمیزه‌ای از تمام اینها در سه‌گانه‌ی کیشلوفسکی قابل لمس است. زیر بنای تمام این فلسفه‌ها بر این مبنا قرار گرفته است که انسان موجودی کاملا مختار نیست و تحت جبری تقدیری زندگی می‌کند. حتی اختیار انسان نیز نوعی جبر است چرا که قرار گرفتن انسان در مسیری که میان دو انتخاب قرار بگیرد از مجموعه‌ای از عوامل جبری حادث شده و نیز انتخاب او را نیز سایر عوامل جبری تعیین می‌کنند، مثل جبر محیطی که فرهنگ او را رقم زده است و امکانات او را معین می‌کند. بر چنین مبنایی انواع مختلفی از جبرگرایی در دیدگاه فلاسفه‌ی الهی و غیر الهی پدید آمد.
داده هاي بيشتر
يك عاشقانه‌ي آرام- نادر ابراهيمي - معرفي كتاب -1394/4/5 جمعه 08:00 ب.ظ
يك عاشقانه‌ي آرام- نادر ابراهيمي - معرفي كتاب من دختران و پسران زيادي را مي شناسم كه تمام هدفشان از طرح مسئله ي عشق رسيدن است. عجب جنجالي به پا مي كنند؛ اعتصاب غذا؛ تهديد به خودكشي؛ گريه؛ سكوت؛ فرياد و سرانجام رسيدن. مشكل اما از همين لحظه آغاز مي شود. وقتي هدف اين قدر نزديك باشد گرچه كمي هم دور به نظر مي رسد بعد از زماني كه برق آسا مي گذرد؛ ديگر نمي دانند چه بايد بكنند. با اولين شست و شوي پرده ها؛ لب پر شدن بشقابها؛ بوي كهنگي گرفتن جهيز مي مانند معطل. قصد بي حرمتي به هم را كه ندارند. بي حرمتي فرزند كهنگي است. فرزند تكرار. اين را بايد مي دانستند كه رسيدن پله ي اول مناره اي است كه بر اوج آن اذان عاشقانه مي گويند. برنامه اي براي بعد از وصل؛ براي تداوم بخشيدن به وصل و از وصل ممكن و آسان تن به وصل دشوار و خطير روح رسيدن.
داده هاي بيشتر
صفحه 2 از 4 (16 آيتم يافت شد) قبلي 1 2 3 4 بعدي